Виховна робота

20. жовтня 2022 р.

Дії у разі надзвичайної ситуації або війни

 На території нашої держави відбувається широкомасштабний збройний конфлікт. Головне завдання кожного цивільного громадянина  - зберегти своє життя і здоров'я  для себе і для майбутнього відновлення нашої Батьківщини після війни. Згадайте правила поводження у надзвичайних ситуаціях за допомогою брошури «У разі надзвичайної ситуації або війни», що розроблена Міністерством культури та інформаційної політики 
13 червня 2022 р.
Перегляньте відео і презентації та зробіть відмітку в коментарях про ознайомлення.
19 травня 2022 р.  

У культурі кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка – своєрідний унікальний код українського етносу з зашифрованими оберегами та знаками.

   День вишиванки – улюблене народне свято, покликане сприяти єдності й культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу.

   Традиційно в Україні цей день відзначається в третій четвер травня. Цьогоріч – День вишиванки припадає на 19 травня.

   Свято було засноване в Чернівцях у 2006 році. Студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича запропонували ідею акції “Всесвітній день вишиванки” і прийшли одного дня в українському традиційному одязі. Спочатку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів університету, але в подальші роки свято вийшло на всеукраїнський рівень, до нього приєдналася українська діаспора по всьому світу, а також всі охочі підтримати Україну.

   Тож одягайте вишиванку на будь-який смак і колір де б ви не були! Заповнюйте іфнопростір світлинами своїх родин у вишиванках!

Вражаймо світ красою і розмаїттям українських вишиванок!

26 квітня 2022 р.

 26 квітня -Міжнародний день пам'яті Чорнобиля.

В історії України ХХ століття було чимало подій, які справили надзвичайний вплив на суспільство і закарбувалися у його пам’яті назавжди.

Серед таких подій — глобальна техногенна катастрофа, наслідки якої відчув не лише український народ, але і вся північна півкуля планети Земля.

Чорнобильська атомна електростанція – це Перша українська станція, що була побудована на півночі України в Київській області біля кордону з Білорусією на березі річки Прип’ять. Станом на квітень 1986 року експлуатувалися чотири енергоблоки, станція на той момент була найпотужнішою в СРСР.

6 квітня 1986 року о 1:23:59 в ході проведення проектних випробувань на четвертому енергоблоці стався вибух, який повністю зруйнував реактор, тому аварія на Чорнобильській АЕС є найпотужнішою у світі з усіх 296, які відбулись на ядерних підприємствах. Вибух на Чорнобильській атомній електростанції рівнозначний вибуху більш як 500 атомних бомб, скинутих на Хіросіму.

Внаслідок аварії в атмосферу було викинуто 50 мегакюрі радіоактивності, що складає 4 % від об’єму завантаження четвертого енергоблоку.

У повітря потрапили: радіоактивний цезій, йод, стронцій і плутоній. Техногенна катастрофа у Чорнобилі забруднила  цезієм і стронцієм близько 100 тисяч квадратних кілометрів території України, Білорусії і Росії. Тільки в Україні радіоактивна хмара забруднила понад 50 тис. кв. км у 74 районах 12-ти областей. На цій території розташовано понад 2 тисячі населених пунктів. Крім республік Радянського союзу вплив катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Великобританія. Радіоактивні дощі були зафіксовані в Ірландії. Радіоактивна хмара зачепила навіть схід США.

Вибух на четвертому енергоблоці атомної електростанції 26 квітня 1986 р. спричинив пожежу всередині станції, який почали гасити оператори. Пожежники ліквідували вогонь на даху блока і всередині машинної зали. З метою зменшення рівня радіації за допомогою гелікоптерів блок почали засипати речовинами, які поглинають радіонукліди – це бром, доломіт, глина, свинець, пісок.

Це допомогло створити тисячотонний захисний прошарок, що дозволив  істотно знизити рівень радіації. Більша частина із шести тисяч тонн сумішей була скинута з 28 квітня по 2 травня 1986 року.Урядова комісія СРСР почала проведення безпрецедентної в мирний час мобілізації. На гелікоптері члени комісії облітали район аварії з метою вивчення стану на об’єкті вибуху. Солдати Радянської армії з даху 3-го енергоблоку скидали у пошкоджений 4-й блок шматки закинутого сюди вибухом палива.

Учені, інженери і техніки терміново створювали систему вимірювання і контролю радіаційних, нейтронних і теплових процесів, які відбувались у 4-му блоці атомної електростанції. Усі ці роботи виконували 860 тис. «ліквідаторів», у тому числі 340 тисяч військовослужбовців.

Україна відчула на собі основні наслідки вибуху на ЧАЕС. Радіація забруднила майже десяту частину території з населенням в декілька мільйонів чоловік. Сотні тисяч людей  було переселено з найбільш постраждалих районів. Терміново було евакуйовано 45 тис. жителів міста Прип’ять.

Сьогодні на Україні кількість потерпілих від Чорнобильської катастрофи складає більше 3 млн. чоловік (з 10 млн. людей, що проживали в Росії, Білорусії  та Україні в цілому), серед них близько одного млн. дітей. До 1995 року із загальної кількості постраждалих померло 126 тис. чоловік, серед яких понад 20 тис. тих, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії. Майже 5 млн. чоловік отримали безпрецедентне опромінення.

У жителів забруднених районів, а також у всіх, хто брав участь в ліквідації наслідків аварії, виявили схильність до катаракти, серцево-судинних захворювань і  зниження імунітету. Сотні тисяч людей почали хворіти лейкемією та раком щитовидної залози. Збільшилися кількості випадків вроджених патологій у дітей, підвищення рівня дитячої смертності, збільшення випадків народження дітей із синдромом Дауна.

 
Крім того, було доведено, що опромінення невеликими дозами радіації викликає тривожність та агресивність, впливає на психіку людей та, особливо, дітей.

Серед  усіх негативних наслідків найбільша частка припадає на екологічні. Високому радіаційному впливу піддалися природні й аграрні екологічні системи в 30-кілометровій зоні ЧАЕС. Чорнобильська аварія відбулася наприкінці квітня – у період прискореного росту рослин і мешканців ґрунту, а цей період є для них найбільш радіочутливим. Також у зоні відчуження у 1986-1988 роках відмічено численні факти радіаційного пошкодження рослин і тварин. Сильнішим було ураження тварин. Вчені не раз спостерігали у них пошкодження частини тіла в результаті впливу альфа і бета опромінення. На забруднених територіях радіацією було знищено більшість комах, які жили у верхньому сантиметровому шарі ґрунту. Несподівано великим виявилося забруднення тіл водних птахів. Харчуючись у мулі, вони розносили радіонукліди далеко поза межі 30-кілометрової зони. В цілому ушкодження екосистем у Чорнобильській зоні відчуження були надзвичайно  значними, яких раніше ніколи не було в природі.

 
Сильного радіаційного забруднення зазнало Київське водосховище. Це стало загрозою не лише для жителів Києва, але і всього Дніпровського басейну.

Остаточно Чорнобильська атомна електростанція перестала виробляти електроенергію 15 грудня 2000 року, коли був назавжди зупинений 3-й енергоблок. З цього дня підприємство працює над зняттям енергоблоків з експлуатації, утилізацією радіоактивних відходів і будівництвом над 4-м енергоблоком нового безпечного саркофагу, покликаного замінити об’єкт «Укриття».

Згідно із затвердженою верховною радою програмою, Чорнобильська атомна електростанція повинна бути повністю ліквідована до 2065 року: паливо буде вилучене та переміщене до довгострокових сховищ і відбудеться консервація реакторів, а коли рівень радіоактивності знизиться, їх демонтують, а територію очистять.

 
Після тридцяти років після вибуху періодично розглядається питання про можливість зменшення зони відчуження.

Сьогодні, 26 квітня 2020 року виповнюється 34 роки з часу аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка залишається найбільшою катастрофою в історії ядерної енергетики та величезною екологічною бідою світового масштабу.

Проходять роки після аварії проте біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису. Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям, а дехто і життям. Збитки від аварії на Чорнобильській атомній електростанції доведеться відшкодувати ще дуже довго

Доземно схиляємося в подяці перед ліквідаторами цієї страшної аварії. Перед живими і перед пам’яттю тих, хто помер від радіаційного смерчу.

Перегляньте відео за посиланням

14. квітня 2022 р.

Що потрібно робити у надзвичайній ситуації?

Правила безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях

1. У разі загрози ураження стрілецькою зброєю:

- закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовими стрічками) для зниження ураження фрагментами скла;

- вимкнути світло, закрити вікна та двері;

- зайняти місце на підлозі в приміщенні, що не має вікон на вулицю (ванна кімната, передпокій);

- інформувати різними засобами про небезпеку близьких чи знайомих.

2. У разі загрози чи ведення бойових дій:

- закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовими стрічками) для зменшення ураження фрагментами скла. Вимкнути живлення, закрити воду і газ, загасити (вимкнути) пристрої для опалення;

- взяти документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку;

- відразу залишити житловий будинок, сховатися у підвалі або у найближчому сховищі;

- попередити сусідів про небезпеку, допомогти людям похилого віку і дітям;

- без крайньої необхідності не залишати безпечне місце перебування;

- проявляти крайню обережність; не варто панікувати.

3. Якщо стався вибух:

- уважно озирнутися навколо, щоб з'ясувати вірогідність небезпеки подальших обвалів і вибухів, чи не висить з руїн розбите скло, чи не потрібна комусь допомога;

- якщо є можливість - спокійно вийти з місця пригоди. Опинившись під завалами - подавати звукові сигнали. Пам'ятайте, що за низької активності людина може вижити без води упродовж п'яти днів;

- виконати всі інструкції рятувальників.

4. Під час повітряної небезпеки:

- відключити живлення, закрити воду і газ;

- загасити (вимкнути) пристрої для опалення;

- взяти документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, аптечку;

- попередити про небезпеку сусідів і, у разі необхідності надати допомогу людям похилого віку та хворим;

- дізнатися, де знаходиться найближче до укриття. Переконатися, що шлях до нього вільний і укриття знаходиться у придатному стані;

- як якнайшвидше дійти до захисних споруд або сховатися на місцевості. Дотримуватися спокою і порядку. Без крайньої необхідності не залишати безпечного місця перебування. Слідкувати за офіційними повідомленнями.

5. Під час масових заворушень:

- зберігати спокій і розсудливість;

- під час знаходження на вулиці - залишити місце масового скупчення людей, уникати агресивно налаштованих людей;

- не піддаватися на провокації;

- надійно зачиняти двері. Не підходити до вікон і не виходити на балкон. Без крайньої необхідності не залишати приміщення.

6. Якщо Вас захопили у заручники і Вашому життю є загроза:

- постаратися запам'ятати вік, зріст, голос, манеру говорити, звички тощо злочинців, що може допомогти їх пошуку;

- за першої нагоди постаратися сповістити про своє місцезнаходження рідним або міліції;

- намагатися бути розсудливим, спокійним, миролюбним, не піддавати себе ризику;

- якщо злочинці знаходяться під впливом алкоголю або наркотиків, намагатися уникати спілкування з ними, оскільки їхні дії можуть бути непередбачуваними;

- не підсилювати агресивність злочинців своєю непокорою, сваркою або опором;

- виконувати вимоги терористів, не створюючи конфліктних ситуацій, звертатися за дозволом для переміщення, відвідання вбиральні тощо;

- уникати будь-яких обговорень, зокрема політичних тем, зі злочинцями;

- нічого не просити, їсти все, що дають;

- якщо Ви тривалий час знаходитеся поряд зі злочинцями, постаратися встановити з ними контакт, визвати гуманні почуття;

- уважно слідкувати за поведінкою злочинців та їхніми намірами, бути готовими до втечі, пересвідчившись у високих шансах на успіх;

- спробувати знайти найбільш безпечне місце у приміщенні, де знаходитесь і де можна було б захищати себе під час штурму терористів (кімната, стіни і вікна якої виходять не на вулицю - ванна кімната або шафа). У разі відсутності такого місця - падати на підлогу за будь-якого шуму або у разі стрільбі;

- при застосуванні силами спеціального призначення сльозогінного газу, дихати через мокру тканину, швидко і часто блимаючи, викликаючи сльози;

- під час штурму не брати до рук зброю терористів, щоб не постраждати від штурмуючих, які стріляють по озброєних людях;

- під час звільнення виходити швидко, речі залишати там, де вони знаходяться, через ймовірність вибуху або пожежі, беззаперечно виконувати команди групи захоплення.

7. При проведенні тимчасової евакуації цивільного населення з небезпечної зони:

- взяти документи, гроші й продукти, необхідні речі, лікарські засоби;

- за можливості, надати допомогу пенсіонерам, людям з обмеженими можливостями;

- дітям дошкільного віку вкласти до кишені або прикріпити до одягу записку, де зазначається ім'я, прізвище, домашня адреса, а також прізвище матері та батька;

- переміщатися за вказаною адресою. У разі необхідності - звернутися за допомогою до міліції та медичних працівників.

07 квітня 2022 р.
Всесвітній день здоров'я — відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації здоров'я. Ідея Всесвітнього дня здоров'я була висунута вже на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в 1948.
Порядок дій в екстренних ситуаціях

  1. Як поводити себе у пазі надзвичайної ситуації або війни.
  2. Як діяти у кризовій ситуації. Пам’ятка для сім’ї.
  3. Рекомендації щодо облаштування та використання найпростіших укриттів, заглиблених приміщень, підвалів та погребів в якості укриттів.
  4. Рекомендації щодо дій населення за сигналом оповіщення «Повітряна тривога».
  5. Рекомендації щодо дій населення при загрозі масових заворушень і бойових дій.
  6. Рекомендації щодо дій населення при захопленні у заручники.

15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

 Афганська війна 1979-1989 рр. – одна з регіональних "гарячих точок" часів "холодної війни". Велася радянськими військами проти афганських моджахедів, які намагалися скинути прорадянський режим у країні.

Причиною війни стало іноземне втручання в афганську внутрішньополітичну кризу, що була наслідком боротьби за владу між місцевими традиціоналістами та модерністами.

1973 року, після позбавлення влади короля Захір Шаха, Афганістан проголошено республікою, першим президентом якої став Мухаммед Дауд. Військовий заколот 27 квітня 1978 року поставив при владі в Афганістані Народно-демократичну партію, програмні положення якої передбачали модернізацію фактично середньовічного суспільства.

 Це спричинило початок громадянської війни, в яку з огляду на геополітичне міркування – недопущення посилення впливу США в Центральній Азії та захист радянських середньоазіатських республік – під приводом надання інтернаціональної допомоги втрутився СРСР. Введення радянських військ на територію Афганістану почалося на підставі постанови політбюро ЦК КПРС, без формального рішення щодо цього ВР СРСР.

 Обмежений контингент радянських військ в Афганістані становив 100 тис. військових. Протягом 1980-1988 років допомога країн Заходу моджахедам склала 8,5 млрд. доларів, половину з яких надали США.

Зміни в зовнішній політиці радянського керівництва після 1985 року сприяли процесу політичного врегулювання ситуації в Афганістані. 14 квітня 1988 року СРСР, США, Пакистан та Афганістан підписали Женевські угоди про поетапне мирне вирішення афганської проблеми.

Радянський уряд зобов'язався від 15 травня 1988 року до 15 лютого 1989 року вивести усі війська з Афганістану. Загальні втрати особового складу радянських військ становили: загинуло – 13 833, поранено – 49 984, полонено – 312, інтерновано – 18 осіб.

На Афганській війні загинуло 2 378 вихідців з України. Всього участь у бойових діях брали 546 255 радянських солдатів та офіцерів. 71 учасник став Героєм Радянського Союзу, з них 11 українців. У 1990 році ІІ з'їзд народних депутатів СРСР оголосив Афганську війну злочинною.

20. 02 2022 р.
День Героїв Небесної Сотні
День Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.
   Пам'ятний день встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.
   Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Всього за день було до ста жертв, яких назвали «Небесною Сотнею». О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України», низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.

Україна пам’ятає!

Голодомор – масовий штучно організований голод, влаштований комуністичним режимом шляхом насильного вилучення продовольчих запасів в селян, яке поєднувалось із широкими репресіями проти різних верств населення. Голодом було вбито мільйони людських життів. Страшні обставини злочину унеможливлюють встановлення точної кількості смертей невинних людей та вичерпного поіменного списку жертв. За підрахунками, проведеними Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України, в Україні внаслідок Голодомору 1932 – 1933 років загинуло 3 млн. 941 тис. осіб.  Непрямі втрати (дефіцит народжень) внаслідок Голодомору в Україні в 1932–1934 роках досягають 1 млн. 122 тис. осіб.  

5 фактів про Голодомор:

1. Голодомор в Україні тривав 17 місяців – з квітня 1932 року до листопада 1933 року. За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн людей, хоча деякі історики вказують про 10-11 млн загиблих.

2. Навесні 1933 року, кажуть історики, в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня.

3. У документах Політбюро ЦК КП(б)У збереглося свідчення про те, як восени 1932 року організовувалися з України так звані «зелені ешелони» для забезпечення промислових центрів Росії продуктами харчування до жовтневих свят. З України вивозили вже не тільки посівіний матеріал, але й, навіть, квашені огірки, капусту та помідори, напевно залишаючи людей приреченими на голодну смерть.

4. За розпорядженнями уряду, заборонялась будь-яка торгівля в сільській місцевості, призупинялося продовольче постачання сіл, переслідувалося та каралося на 10 років ув'язнення та розстріл будь-яке використання хліба для оплати праці в районах, що не виконали хлібозаготівельних планів, запроваджувалася система натуральних штрафів, товарних репресій. Питома вага українського зерна в загальносоюзному обсязі хлібозаготівель сягала більше третини, а по окремих регіонах перевищувала планові завдання для Північного Кавказу, Центрально-Чорноземного регіону, Казахстану та Московської області разом узятих.

5. Найбільш постраждали від голоду колишні Харківська і Київська області (теперішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська). На них припадає 52,8% загиблих. Смертність населення тут перевищувала середній рівень у 8-9 і більше разів.

03. 11 2021 р.

"Вогонь: друг чи ворог?"

  

Найцінніша цінність суспільства – людина, її життя та здоров’я. Проте з року в рік збільшується кількість нещасних  випадків, пожеж, які впливають на здоров’я людей. І все через те, що люди  не виконують правил пожежної безпеки.

Важко собі навіть уявити життя людини без вогню. Він допомагає приготувати їжу, зігрітися коли холодно. На заводах та підприємствах вогонь використовують, щоб виплавляти метал, виготовляти посуд, пекти хліб. Автомобілі не зрушать з місця, а космічний корабель не полетить, якщо на допомогу не прийде вогонь.

Вогонь – друг людини. Але якщо він потрапить у невмілі руки, то може стати грізним ворогом.

Пам’ятай! Вогонь стає ворогом, якщо з ним поводитись необережно. Наслідком неправильного і необережного поводження з вогнем є пожежі.

Пожежа -  це стихійне лихо, під час якого вогонь виходить з-під контролю людей і призводить до великої матеріальної шкоди, а часто й до загибелі людей. Щоб не виникла пожежа, треба знати і виконувати правила пожежної безпеки                    

                                     ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

     1.  Не грайся із сірниками та іншими запалювальними засобами.

     2. Обережно і відповідально користуйся газовою плитою .

     3.  Не вмикай електроприлади з пошкодженою ізоляцією. Не залишай  електроприлади, що працюють, без нагляду.

     4.Не клади  книжки, одяг, взуття біля запалених печей чи увімкнених обігрівальних електроприладів.

     5. Не розпалюй багаття.

     6.Не користуйся відкритим вогнем(свічками, сірниками) у помешканнях, сараях, підвалах, на горищах. 

      У разі виникнення пожежі, якщо вогонь ще малий попробуй його загасити.       А якщо вогонь не згас, то  негайно залиши місце пожежі і повідом про неї дорослих або зателефонуй за номером 101.

Пам’ятай! 101 –  номер пожежної охорони.

Пожежні — професія героїчна. Це мужні, безстрашні, спритні бійці. Кожного дня вони готуються до героїчного вчинку. Їх називають бійцями «вогняного фронту», адже щоразу їм загрожує смертельна небезпека.

Наприклад, найкращий пожежник одягає бойове спорядження за 18 секунд, через 30 секунд він займає місце у кабіні пожежної машини. Професія пожежника не тільки героїчна і необхідна, але і вкрай небезпечна.

Але треба пам’ятати дуже важливе правило: «Даремно пожежного не турбуй!». Чому? Вони не встигнуть приїхати вчасно туди, де є пожежа.

ПРИЧИНИ ВИНЕКНЕННЯ ПОЖЕЖІ:

 1.Необережність у поводженні з вогнем (кинутий запалений сірник, багаття, розкладене у недозволеному місці).                             

2.Пустощі дітей з вогнем, ігри із запаленими предметам.

 3.Порушення правил користування електроприладами.

4.Недотртмання правил користування газовими плитами.

 5.Неправильне користування печами.

Пам’ятай!  Вогонь від одного сірника може спалити дім.

27. 10. 2021

ПРАВИЛА ІНТРЕНЕТ – БЕЗПЕКИ ТА ІНТЕРНЕТ- ЕТИКИ

  • 1.Ніколи не давайте приватної інформації про себе (прізвище, номер телефону, адресу, номер школи) без дозволу батьків.
  • 2.Якщо хтось говорить вам, надсилає вам, або ви самі віднайшли у мережі щось, що бентежить вас, не намагайтеся розібратися в цьому самостійно. Зверніться до батьків або вчителів - вони знають, що треба робити.
  • 3.Зустрічі у реальному житті із знайомими по Інтернет-спілкуванню не є дуже гарною ідеєю, оскільки люди можуть бути дуже різними у електронному спілкуванні і при реальній зустрічі. Якщо ж ви все ж хочете зустрітися з ними, повідомте про це батьків, і нехай вони підуть на першу зустріч разом з вами.
  • 4.Не відкривайте листи електронної пошти, файли або Web-сторінки, отримані від людей, яких ви реально не знаєте або не довіряєте.
  • 5.Нікому не давайте свій пароль, за виключенням дорослих вашої родини.
  • 6.Завжди дотримуйтесь сімейних правил Інтернет-безпеки: вони розроблені для того, щоб ви почували себе комфортно і безпечно у мережі.
  • 7.Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей вашій родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки.
  • 8.Завжди будьте ввічливими у електронному листуванні, і ваші кореспонденти будуть ввічливими з вами.
  • 9.У електронних листах не застосовуйте текст, набраний у ВЕРХНЬОМУ РЕГІСТРІ - це сприймається у мережі як крик, і може прикро вразити вашого співрозмовника.
  • 10.Не надсилайте у листі інформації великого обсягу (картинки, фотографії тощо) без попередньої домовленості з вашим співрозмовником.
  • 11.Не розсилайте листи з будь-якою інформацією незнайомим людям без їхнього прохання - це сприймається як "спам", і звичайно засмучує користувачів мережі.
  • 12.Завжди поводьтеся у мережі так, як би ви хотіли, щоб поводилися з вами!

Сьогодні ми поговоримо про світ, з яким ви стикаєтесь кожного дня – про світ Інтернету. Інтернет – це цікавий та захоплюючий світ, який дозволяє вам дізнаватись про світ цікавого, спілкуватись з людьми в різних кінцях світу, грати в цікаві ігри та ділитись з іншими своїми думками та захопленнями. Але як і в будь - якому іншому світі в Інтернеті є свої правила, яких треба суворо дотримуватись, для того, щоб уникнути неприємних та небезпечних ситуацій. За ініціативою компанії «Microsoft Україна» 3 лютого 2016 року відзначається День безпечного Інтернету. Саме ця організація є засновником веб-ресурсу «Он-ляндія – безпека дітей в Україні».

На сьогодні в Україні проблема безпеки дітей в Інтернеті постала особливо гостро. Аудиторія користувачів всесвітньої мережі дедалі розширюється, і її переважну частину становлять діти та підлітки, які не усвідомлюють повністю загроз, що можуть чекати у віртуальному просторі.

Саме тому сьогоднішнє наше заняття ми присвятимо темі «Безпечний Інтернет». Спробуємо дослідити позитивні і негативні наслідки Інтернету, сформулювати та засвоїти правила безпечної роботи в Інтернеті.

Я вважаю, що користі від Інтернету більше ніж зла, особливо в сучасному світі, де життя вирує все швидше та швидше. Цілком ймовірно, що у найближчому майбутньому Інтернет повністю або майже повністю замінить всі інші засоби зв'язку. Та можливо багатьом людям треба просто замислитись, чи дійсно вони хочуть провести усе життя у віртуальному світі? Чи влаштовує їх таке існування? Слід всім пам'ятати, що Інтернет -це лише інструмент, яким Ви користуєтесь, щоб отримати відповіді на свої питання. Вчиться користуватись Інтернетом із розумом, а краще – знайдіть себе в реальному житті та станьте в ньому авторитетною та вагомою людиною.


29 вересня 2021
"Бабин Яр: - трагедія, пам'ять, попередження"

80 років тому в київському Бабиному Яру трапилася трагедія, про яку знають далеко за межами України. Більше 33 тисяч євреїв було розстріляно за два дні – 29 та 30 вересня 1941 року.


13 травня 2021 р.
"Україна - європейська держава"

День Европи — свято, що відзначається 5 травня Радою Європи та 9 травня Європейським Союзом, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 року.

Перше визнання Дня Європи відбулось у Раді Європи в 1964 році. Пізніше Європейський Союз почав відзначати свій власний Європейський день на відзначення декларації Шумана 1950 року, внаслідок чого деякі називають її «Днем Шумана». День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.

Свято було встановлено в Україні «…враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію…» згідно з Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р. № 339/2003.

День Європи в Україні відзначається у третю суботу травня. День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

Традиційно урочиста церемонія відкриття Дня Європи проходить у Києві. На Хрещатику облаштовується так зване «Європейське містечко» за сприяння Представництва ЄС в Україні та посольств держав-членів ЄС.

Таке містечко складається з павільйонів, що представляють Україну, кожну державу-члена ЄС, Європейську Комісію та міжнародні організації. У павільйонах презентується географія, культура, історія найбільших міст держав-членів ЄС, організовуються публічні дебати з послами та представниками української влади, проводяться вікторини з європейської тематики та мовні курси, облаштовуються «куточки національних страв» тощо.

Традиційно протягом офіційного відкриття святкування Дня Європи, відбуваються зустрічі послів держав-членів ЄС із представниками органів місцевої влади, студентами та викладачами місцевих університетів, представників неурядових та громадських організацій, засобів масової інформації



9 травня 2021 р.
День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні




27 квітня 2021 р.
"Правила поведінки і дії 
в умовах масового скупчення людей та осередках інфекційних хвороб"
   

Правила безпечної поведінки у натовпі.

Опинившись в активному і агресивному середовищі, щоб вийти з місця масового скупчення людей без ушкоджень, досвідчені фахівці рекомендують дотримуватися наступних правил поведінки:

- Головне правило безпечної поведінки в натовпі - уникайте місця масового скупчення людей.

- Приходити на заходи треба не одному. Близькі люди завжди в першу чергу прийдуть на допомогу.

- Потрібно ретельно продумати одяг, в якому ви йдете на захід. Не бажано надягати просторі сукні, балахони і одяг, на який має шнурівки або мотузочки. Сережки і пірсинг краще залишити вдома. Не надягайте краватки, шарфи, ланцюжки, намиста і все інше, що може перебувати на шиї. Одяг має облягати тіло - застебніться на всі ґудзики або блискавки, перевірте, зашнуровані чи черевики, жінкам бажано не одягати підбори.

- Рівень активності натовпу і наслідки його дій безпосередньо залежить від кількості випитого алкоголю. До того ж, пронесена скляна пляшка стає небезпечною зброєю в руках хулігана. Людина в алкогольному сп’янінні не може стримувати свою агресію, ще більш дратуючи людей навколо себе, а в разі загрози життю, йому самому, не зможе адекватно захиститися.

- Опинившись в місці масового скупчення людей, прорахуй заздалегідь ходи відступу і знаходьтеся якомога ближче до них. Найнебезпечніші місця, які треба уникати під час загальної втечі: простір біля сцени і близько роздягалень, вузькі проходи і перебувати поруч зі скляними вітринами.

- Якщо ви відчуваєте, що обстановка в місці скупчення розжарюється, а бігти нікуди. Проявіть акторську майстерність: зімітуйте серцевий напад або блювотні позиви. Люди самі розступляться і навколо утвориться коридор, через який ви зможете покинути небезпечне місце. Краща поведінка у небезпеці - це заспокоїтися і прийняти тверезе рішення. Часом вистачає десятьох секунд, щоб озирнутися, знайти безпечний шлях і врятуватися.

- Якщо натовп почав рухатись, намагайтеся пересуватися разом з усіма, за течією, тільки не проти або поперек основної маси. Постарайтеся, що б вас не відтіснили до центру, де тиснуть з усіх боків і вибратися звідти буде дуже важко. Також треба бути не на самому краю, де вам загрожує бути притиснутим до стіни або забору. Не хапайтеся за поручні, перила, різні предмети у вас не вистачить сил за них втриматися, а руки можуть сильно постраждати.

- Якщо події в місці масового скупчення людей вже прийняли агресивний характер, то забудьте про втрачені речі. Потягнувшись за втраченим предметом, ви ризикуєте впасти і бути затоптаним або покаліченим. Люди, котрі тікають, навіть не помітять вас .

- Якщо ви опинилися щільно затиснутим в натовпі, то пам’ятайте, ви вже не впадете, а от небезпека бути розчавленим масою тіл цілком реальна. Найбільш уразливі місця при цьому - ребра, живіт, груди. Щоб вас не здавили з боків, зігніть руки в ліктях і притисніть до боків, напружте всі м’язи. І таким чином пересувайтеся в натовпі поки обстановка не покращиться і можна буде рухатися до виходу.

- Якщо ви впали, спробуйте різким стрибком піднятися на ноги, в цій ситуації ви не повинні нехтувати ніякими засобами - чіпляйтеся за людей, одяг. Якщо це не вийшло і натовп продовжує топтати вас лежачого, то потрібно прийняти позу ембріона - згорнутися калачиком, підборіддя притиснути до грудей, коліна до голови, руками прикрити голову. Залишилося перечекати людський потік і йти в медпункт.

- Якщо масове скупчення людей намагаються розігнати міліція або війська, не біжіть до них назустріч, намагаючись знайти допомогу або пояснити вашу невинуватість. У цей момент ніхто не буде в тому розбиратися, а от удар кийком Ви отримаєте гарантовано.

Ваші дії в натовпі, коротко:

1) Ніколи не йдіть проти руху людей.

2) План дій в натовпі - тримайтеся ближче до краю, остерігайтеся поручнів, кутів і сходинок.

3) Якщо ви упустили якусь річ (сумку, куртку або парасольку) не намагайтеся її підняти - це може коштувати вам життя.

4) Не робіть активних дій в натовпі - не чіпляйтеся руками, їх можуть зламати.

5) Постарайтеся застебнути куртку, зігніть руки в ліктях, притисніть їх до корпусу і поступово вибирайтеся.

6) Якщо ви впали, відразу закривайте голову руками, постарайтеся різко встати.

6.2 Поширення інфекційних хвороб серед населення. Джерела збудників інфекцій. Основні механізми передавання збудників інфекцій.

Правила поведінки в умовах пандемії

Запровадження своєчасних карантинних заходів у боротьбі з COVID-19 показує, що цьому лихові можна зарадити. Головне – дотримуватися затверджених правил і дбати про особистий захист.

Тому, напередодні великодніх свят, нагадуємо вам основні правила поведінки в умовах карантину з урахуванням запроваджених урядом посилених обмежувальних заходів:

При виході з дому майте з собою документи, що посвідчують особу

Таке запровадження дає змогу правоохоронцям перевірити, чи не повинна бути ця людина на самоізоляції чи обсервації.

Носіть маску у громадських місцях

До них належать: під'їзди, підземні переходи, стадіони, парки, сквери, дитячі майданчики, зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них, церкви та 50-метрова зона навколо них, ліфти, державні установи, медичні установи тощо. Тому на вулицю обов’язково вдягайте маску, оскільки у будь-який момент можете опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».

Під час релігійних свят залишайтеся вдома

Президент України, уряд та глави церков закликають українців поставитися з розумінням до обмежувальних заходів на час карантину та святкувати Великдень вдома.

Утримайтеся від тривалих прогулянок

Не відвідуйте парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони, спортивні та дитячі майданчики, оскільки все це заборонено урядовою постановою № 211;

Дбайте про засоби захисту, якщо за необхідності вам довелося вийти на вулицю:

·        одягайте маску і не торкайтесь руками обличчя;

·        дотримуйтесь соціальної дистанції не менше 1,5 м;

·        носіть рукавички або користуйтесь серветками, відчиняючи двері під’їздів, кнопок ліфтів тощо;

·        обробляйте руки антисептиком, а повернувшись додому, ретельно помийте їх з милом.




23. 04. 2021 р.
Безпечний Інтернет


22. 04. 2021 р.
"Всесвітній День Землі"

День Землі — назва, яку використовують щодо різних заходів, що їх проводять навесні з метою спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля планети Земля. Також «День Землі» — громадянська ініціатива, відкрита для приєднання будь-яких людей, груп і організацій.

13.04. 2021 р. 
"Правда про алкоголь і тютюн"
Кінолекторій


Перегляньте відео та підготуйтесь до бесіди
"Правда про алкоголь" Фільм 1
"Правда про алкоголь" Фільм 2.
 - Що таке алкоголізм?
 - Чи має людина, що зловживає алкоголем, залежність від нього
 - Які міфи про алкоголь і тютюн вам відомі?
 - Чи можна боротися із тютюновою та алкогольною залежністю?
 - Яку шкоду наносять алкоголь і тютюн здоров'ю людини?

07. 04. 2021 р.
Життя і здоров'я в умовах пандемії
Що таке новий коронавірус? 
Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай (грудень 2019 року).
Симптоми
У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.
Чи є вакцина?
Наразі вакцини для захисту від SARS-CoV-2 немає. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.
Чи є лікування?
Специфічного противірусного лікування від COVID-19 не існує. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.
Як захиститися від інфікування:
  • уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
  • не торкайтеся обличчя немитими руками;
  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
  • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
  • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.
Як запобігти поширенню інфекції:
  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати);
  • якщо ви відвідували країни, де зафіксовано випадки COVID-19, і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу;
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
  • дезінфекція поверхонь, яких торкалася інфікована людина.
Які алгоритм і тактика ведення контактних осіб?
30 січня 2020 року було отримано рекомендації щодо алгоритму і тактики ведення контактних осіб від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ЄЦПКЗ). 
Згідно з цим алгоритмом, ті особи, які не мали близького контакту з новим коронавірусом, зокрема пасажири, що прибули з епідеміологічно неблагополучних районів, не підлягають спеціальному медичному спостереженню. Їм рекомендовано самостійні нагляд і термометрію протягом 14 днів з моменту останнього можливого контакту з новим коронавірусом. Ці заходи може бути припинено, якщо у них відсутні симптоми ГРВІ.  Якщо температура підвищується, рекомендується надягнути захисну маску і звернутися до лікаря. 
Чи потрібні карантинні заходи щодо пасажирів, які прибули з Китаю? 
Ізоляція пасажирів не призводить до підвищення ефективності як виявлення нових випадків, так і стримування поширення епідемії. 
Згідно з рекомендаціями ВООЗ і ЄЦПКЗ розрізняють два можливі типи контакту:
високого ризику;
низького ризику.
Перебування в Китаї та навіть переліт із хворим належать до низького ступеня ризику. Наразі немає доказової бази, що карантин буде ефективним методом стримування чи попередження імпорту нового типу коронавірусу. 
Де можна відстежувати актуальну інформацію про коронавірус SARS-CoV-2 у світі?
Головний інформаційний ресурс — офіційна сторінка Всесвітньої організації охорони здоров’яде створене спеціальне сховище даних і актуальних інструкцій з епідеміологічних особливостей, профілактики і клінічного ведення нового коронавірусу. Цю інформацію оновлюють щоденно.
На сайті Європейського центру з профілактики та контролю захворювань є інформація щодо правильного поводження із контактами високого та низького ступенів ризику.
Також була створена онлайн-платформа для відстеження актуальної інформації щодо нового коронавірусу на сайті Університету Джона Гопкінса.
Нова коронавірусна інфекція COVID-19 і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму і навіть призвести до смерті.
У чому схожість?
Новий коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом. Тому запобігти поширенню інфекції допоможуть такі заходи, як гігієна рук і дотримання етикету кашлю: руки треба мити з милом, часто і ретельно, а кашляти і чхати слід у згин ліктя або в одноразову серветку.





6 квітня
 - Міжнародний день спорту на благо миру
 
Спорт і здоровий спосіб життя. Спорт - здоров'я і краса
Всі ми ще з самого дитинства знаємо, що рух це життя, активний рух - здорове життя. Більшість сучасних жінок ведуть відносно спокійний і навіть сидячий спосіб життя. Правильне і здорове харчування в поодинці не зможе забезпечити здоров'я і красу нашої тіло. На допомогу до нас приходить спорт. Щоденні заняття спортом - ось запорука здоров'я і краси. Щоб спорт доставляв задоволення, потрібно правильно вибрати заняття, і спорт буде приносити здоров'я не тільки тіла, але і душі.
Займаючись спортом, приймайте тільки легку їжу. Приміром: фрукти, йогурт, сир. Все інше важко лягає в шлунку, стомлює і навіть при бігу підтюпцем може викликати поколювання в боці. Красу і здоров'я вам принесуть регулярні заняття спортом. Під, час фізичних вправ шкіра краще забезпечується кров'ю, м'язи напружуються, у вас поліпшується постава. Кровообіг підсилюється, стимулюється обмін речовин, у вас не тільки покращується здоров'я, а й додається краси. Якщо при підйомі на сходи вам не вистачає дихання, значить, слід терміново зайнятися спортом, щоб бути у формі.
Вибираємо улюблений вид спорту
Перш за все вирішите, який вид спорту доставляє вам найбільше задоволення. Найкраща косметика для жінок - плавання. Воно «працює» саме на найважливіші для жінки частини тіла: плечі, груди, живіт і стегна і здійснює справжнє диво. Завдяки регулярному спортивного плавання (два рази на тиждень кілька разів пропливати туди і назад за водяний доріжці), м'язи туго натягаються і знаходять форму. Плавання годиться як спортивна тренування навіть для тих, хто вважає себе «незручній». Споживання енергії: 600 калорій на годину. До речі: можна не знімати макіяж, а, навпаки, скористатися водостійким.
Тим, хто веде «сидячий» спосіб життя, корисні піші прогулянки, туристичні походи. Але не по асфальтованих дорогах. Найкраще для мускулатури стоп і ніг - горбиста місцевість з м'якими стежками. Любителі можуть подолати в день до 30 км. І чим гарніше місцевість, по якій ви рухаєтеся, тим легше здасться вам ходьба. Споживання енергії: від 200 до 400 калорій на годину.Важливий раду для любителів піших походів: одягайте, йдучи в похід, сорочку з довгими рукавами: сонячні маркування на руках виглядають непривабливо.
Біг розминкою темпом, або біг підтюпцем, принесе вам користь тільки в тому випадку, якщо ви будете бігти в рівномірному ритмі. Середня дальність пробігу - близько 4 км. Постарайтеся пробігти цей шлях за півгодини. Розмірений біг підтюпцем підвищує витривалість, сприяє глибокому диханню й кровопостачанню, а також знімає психічне перенапруження. Він впливає і на фігуру: зміцнює і випрямляє ноги і зменшує надто товсті сідниці. Біг підтюпцем не примушує ні до яких досягненням, він підходить і для людей не спортивних. Але замінити собою який-небудь інший вид спорту чи гімнастики він не може. Споживання енергії: від 800 до 1000 калорій на годину.
Дуже корисна для здоров'я та краси їзда на велосипеді. Коли ви як слід натискаєте на педалі, поліпшується кровообіг та обмін речовин, зміцнюють м'язи ніг і сідниць. Вже при невеликому підйомі ви помічаєте, як працює все тіло. Їзда на велосипеді - чудова тренування для придбання хорошої форми. Споживання енергії: від 300 до 600 калорій на годину!
Одне з найпростіших засобів зберегти форму - стрибки через скакалку. Це ідеальна альтернатива для всіх, у кого немає полювання займатися гімнастикою. А в дощові дні може замінити біг підтюпцем. Стрибки через скакалку - це ідеальна тренування організму: серце б'ється частіше, посилюється кровообіг. П'ять хвилин на день такого спорту цілком достатня навантаження. І ще: стрибаєте ви вперед або назад або зсунувши ноги - зовсім не важливо.
Теніс - це куди більше, ніж елегантна гра в білій спідничці. Він зажадає від вас масу зусиль. Вам доведеться безперервно брати з місця, бігти і зупинятися, бити ракеткою по м'ячу. Цей вид спорту корисний для мускулатури ніг, для підтримки гарної форми тіла і зібраності. Початківці повинні спочатку потренуватися з тренером. Споживання енергії: від 100 до 600 калорій на годину. Спорядження: ракетка, м'ячі, спортивне взуття.
І для гри в м'яч, схожою на теніс (сквош), вам знадобляться спеціальне взуття на товстій підошві і з м'яким задником, ракетки та м'ячі. Сквош змусить вас рухатися, швидко реагувати (ви граєте не поодинці і вам доводиться весь час бігати, щоб потрапити по маленькому м'ячу, який ви і ваш партнер поперемінно посилаєте в стінку). На все тіло при цьому падає велике навантаження, ви потієте, задихаєтесь і відчуваєте себе вкрай змученою. Величезну роботу в цьому спорті виконують ноги, і завдяки регулярним тренуванням м'язи ніг стають пружними і красивими.
Для спорту не годиться складний макіяж.Краще скористатися тональним денним кремом.
Взимку вас чекає спорт на льоду і снігу. Задоволення особливого роду доставляє катання на ковзанах. Витрата енергії тут порівняно невелика, але постава і почуття рівноваги помітно поліпшуються. Навчитися кататися на ковзанах може кожен, але виконання навіть самих простих фігур потребують довгих вправ і граничної зібраності. Споживання енергії: від 300 до 600 калорій на годину. Спорядження: черевики з ковзанами, їх можна взяти і напрокат.
Лижі - це вид спорту, яким може займатися кожен. Коли ви швидко йдете на лижах, то й усе тіло, як і при плавання, рухається в природному ритмі. Дихання робиться більш глибоким, шкіра краще забезпечується кров'ю, у вас поліпшується постава. Споживання енергії: від 400 до 600 калорій на годину. Що робити, якщо виникла м'язовий біль: поринете на півгодини в теплу воду або прийміть гарячу ванну. Ще краще - піти в сауну. Болі в м'язах виникають нерідко і від відкладення молочної кислоти, а завдяки потіння вона вимивається.
 




16. 02. 2021

Як уникнути обмороження та як надати першу допомогу у разі обмороження

Різке похолодання сприяє переохолодженню організму та обмороженню частин тіла людей! Щорічно до лікувальних закладів України надходять постраждалі з різними стадіями обмороження. За спостереженнями медиків кількість таких хворих збільшується одразу у декілька разів у періоди різких похолодань. Щоб уникнути переохолодження й обмороження, фахівці рекомендують більше про це дізнатися та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

Що таке обмороження

Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла (включно до відмирання тканин), яке виникає внаслідок впливу низьких температур оточуючого середовища. Найчастіше обмороження виникає при температурі повітря нижче – 100С-200С. При довготривалому перебуванні на відкритому повітрі, особливо за умов високої вологості та сильному вітрі, обмороження може виникнути восени та навесні при температурі повітря вище нуля. Статистика свідчить про те, що навіть усі важкі обмороження з ампутацією кінцівок виникають, коли людина перебуває у стані важкого алкогольного сп’яніння.

Ступені обмороження

  • Обмороження І ступеню (найбільш легкий випадок) частіше виникає при недовготривалому впливі низької температури на організм людини. Уражена ділянка шкіри бліда, після відігрівання червоніє, в деяких випадках має темно-червоний відтінок, починається розвиток набряку. Омертвіння шкіри не виникає. Наприкінці тижня після обмороження може розпочатися незначне шелушіння шкіри. Повне одужання відбувається на 5-7 день по обмороженні. Перші ознаки такого обмороження – відчуття печіння, поколювання з подальшим онімінням ураженої ділянки тіла. Потім виникають зуд шкіри та незначний або сильний біль.
  • Обмороження ІІ ступеню виникає при більш тривалому контакті з холодом. На початковій стадії виникає блідість, охолодження та втрата чутливості в ділянці тіла, але ці прояви виникають при всіх ступенях обмороження. Тому найбільш характерна ознака ІІ ступеню травми – це виникнення в перші дні після обмороження пухирів, наповнених прозою рідиною. Повне відновлення шкіри відбувається протягом 1-2 тижнів без грануляцій та рубців. При обмороженні ІІ ступеню після відігрівання виникає біль, більш інтенсивний та тривалий ніж при травмі І ступеню. Має місце свербіння та печіння шкіри.
  • При обмороженні ІІІ ступеню тривалість періоду впливу холоду та зниження температури ураженої ділянки організму людини збільшується. Пухирі, що виникли на початковій стадії, заповнені рідиною з кров’ю, їхнє дно фіолето-червоного кольору, нечутливе до дотику. Відбувається відмирання всіх елементів шкіри з виникненням опісля одужання на цих місцях грануляцій та рубців. Уражені нігті знов не відростають або відростають деформованими. Відторгнення тканин, що відмерли, закінчується на 2-3 тижні, після чого розпочинається рубцювання, яке триває до одного місяця. Інтенсивність та тривалість болю більш виражена ніж при обмороженні ІІ ступеню.
  • Обмороження IV ступеню виникає при довготривалому впливі холоду, зниження температури в уражених ділянках тіла при ньому найбільше. Воно часто поєднується з обмороженням ІІІ і ІІ ступенів. Відмирають усі прошарки м’яких тканин, нерідко уражаються кістки та суглоби. Уражена ділянка тіла темносинього кольору, інколи з мармуровим малюнком. Набряк виникає одразу після відігрівання і швидко збільшується. Температура ураженої ділянки шкіри значно нижча ніж на прилеглих частинах тіла. Пухирі виникають на менш уражених ділянках, де виникло обмороження ІІІ-ІІ ступенів. Відсутність пухирів при швидко та значно поширеному набряку, відсутність чутливості свідчать про наявність обмороження IV ступеню. Під час довготривалого перебування людини під впливом низької температури виникають не тільки місцеві ураження частин тіла, але і загальне охолодження організму. Під загальним охолодженням розуміють стан, який виникає при зниженні температури тіла нижче 340 С.

Перша допомога при обмороженнях

Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, його віку та наявних хвороб. При наданні першої допомоги необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах із метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. У першу чергу слід направити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих заходів щодо рятування постраждалого. При обмороженні І ступеню, ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

При обмороженні II-IV ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання не робіть. Слід накласти на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки зафіксуйте за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язки. Для теплоізоляції можна використовувати ватники, куфайки, вовняну тканину тощо. Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу, невелику кількість алкоголю, таблетку аспірину або анальгіну, по 2 таблетки „Но-шпи” або папаверину. Не потрібно розтирати уражених снігом, тому що кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок можуть постраждати.

Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження. Не рекомендується, як неефективний, варіант першої допомоги – застосування олій та жирів, розтирання кінцівок спиртом при глибокому обмороженні. При загальному охолодженні організму людини легкого ступеню достатньо ефективним методом лікування є зігрівання постраждалого в теплій ванній при початкової температурі води 240 С, поступово температуру води збільшують до нормальної температури тіла людини. В разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеню охолодження, з порушенням дихання та кровообігу, людину необхідно швидко відвезти до лікувального закладу.

Травмування при контакті теплої шкіри з холодним металом

Взимку реєструються холодові травми, що виникають при контакті теплої шкіри з холодним металом. Як тільки дитина візьметься голою рукою за залізяку або лизне її язиком, вона міцно прилипне до неї. Звільнитися можна тільки відірвавши предмет разом зі шкірою. Виникає жахлива картина – дитина плаче від болю, скривавлені руки та обличчя призводять батьків до стану шоку. На щастя, „залізна” рана не часто буває глибокою, проте все одно її необхідно терміново продезінфікувати. Спочатку промийте рану теплою водою, потім перекисом водню, який очистить рану від бруду. Добре допомагає застосування гемостатичної губки, але можна використовувати складений у декілька шарів стерильний бинт, який необхідно притиснути до рани та тримати до повної зупинки кровотечі. Якщо поранення велике, необхідно звертатися до лікаря.

Якщо дитина самостійно не відірвала від себе залізяку, а голосно кличе на допомогу, ваші правильні дії допоможуть запобігти виникненню великих поранень. Не відривайте дитину від залізяки, а полийте на прилипле місце теплу воду. Метал після зігрівання звільнить свою жертву. Говорячи про металеві предмети, необхідно нагадати, що взимку вони відбирають у дитини тепло. Тому неможна давати дітям дитячі заступи з металевими ручками, металеві частини санчат накривайте тканиною. Не дозволяйте дітям довго кататися на каруселях та гойдалках, лазити металевими сходами споруд на ігрових майданчиках. Обов’язково захищайте руки дитини рукавичками.

Профілактика переохолодження та обмороження

Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді:

  • не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження; не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду;
  • носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокаючий.
  • Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти особам, в яких сильно пітніють ноги. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.
  • Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу.
  • У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.
  • Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе „прилипання” цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстені на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок.
  • Використовуйте допомогу друзів. Слідкуйте за обличчям друзів, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору, а друзі повинні слідкувати за станом вашого обличчя.
  • Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень.
  • Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони можуть розпухнути і ви не взмозі будете знов взутися. Необхідно найшвидше потрапити до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвою.

Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки.

Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду – для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження.

Якщо у вас зламалася машина на значній відстані від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в ній та викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає.

Не мочіть шкіру – вода проводить тепло швидше ніж повітря. Не виходьте на мороз із вологим волоссям. Вологий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, витерти людину, при можливості переодягнути її в сухий одяг та якнайшвидше доставити до теплого приміщення.

У лісі необхідно розпалити багаття, роздягнутися і висушити одяг. Під час сушіння одягу енергійно робіть фізичні вправи та обігрівайтесь біля вогню. Доцільно взяти з собою на довготривалу прогулянку змінні шкарпетки, рукавички та термос із гарячим чаєм.

Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. Якщо ви не любите екстремальних відчуттів, то у великий мороз не виходьте з приміщення без потреби!


04. 02 2021

                                    
«Права свої знай, обов'язки не забувай»
Кожен із нас є повноправним членом суспільства, його невід’ємною частиною, вільним і рівним у своїй гідності та правах.
Першим кроком для певної реалізації себе як повноцінного громадянина є ознайомлення з основними правами та обов’язками. Адже, щоб запобігти порушенню своїх прав, а в разі порушення – захистити, то потрібно їх знати.
Насамперед почнемо з того, що в Україні Конституцією 1996 року офіційно закріплено право кожної людини на життя.
20 листопада 1959 року Генеральною асамблеєю Організації Об’єднаних Націй було проголошено Декларацію прав дитини.
Базовим документом, спрямованим на захист дітей, є Конвенція про права дитини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН у 1989 році.
Україна приєдналася до цієї Конвенції у 1991 році. У 1993р. у м. Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей.
Положення Конвенції ООН про захист прав дітей, переказані дітьми з деякими коментарями.
Ст. 1. До 18 років Я – дитина.
Ст. 2. Я маю право незалежно від того, якого кольору моя шкіра, хлопчик я чи дівчинка, скільки мені років, якої я нації, якою мовою розмовляю, в якого Бога вірю, багатий я чи бідний, здоровий чи хворий, які у мене батьки та ні від чого іншого. Ніхто не має права позбавити мене всіх прав чи покарати мене за те, що думаю, роблю я чи мої батьки.
Ст. 6. Я маю невід’ємне право на життя.
Ст. 7. Я Маю право мати ім’я, знати своїх батьків та свою країну.
Ст. 9. Ніхто не може розлучити мене з моїми батьками без мого бажання. Я маю право бачити своїх батьків, коли мені цього захочеться.
Діти – це окрема, самостійна частина суспільства, якій притаманні особливі правила поведінки, своєрідні життєві погляди, що забезпечують її розвиток становлення та перетворення в дорослу частину суспільства.
Основні документи із захисту прав людини мають статті, де проголошується право на освіту, а саме: ст. 26 “Загальної Декларації прав людини”, ст. 53 “Конституції України”, ст. 28 “Конвенції про права дитини”. У навчально-виховному процесі задіяні діти, учителі, батьки. У кожного із учасників навчально-виховного процесу є свої права та обов’язки. На правах та обов'язках учнів і учителів мені хотілось би сьогодні акцентувати увагу. Згідно зі Статутом школи, який складено на підставі Закону України “Про освіту” та “Про загальну середню освіту”, учні мають право:
- обирати форму, профіль навчання, індивідуальні програми;
- брати участь у науковій роботі, предметних олімпіадах, конкурсах, турнірах;
- обирати та бути обраним до органів самоврядування;
- користуватися навчальними кабінетами, спортивними залами та майданчиками, майстернями, лабораторіями, бібліотекою, побутовою базою навчального закладу;
- залучатися до роботи самодіяльних об'єднань: товариств, клубів, тощо, а також створювати їх.
Ми пам’ятаємо, що кожне право тісно пов'язане з обов'язком.
- виконувати правила внутрішнього розпорядку навчального закладу, Статуту школи, правила для учнів;
 систематично й глибоко опановувати знання, практичні навички та уміння;
- дотримуватися моральних та естетичних норм, дбайливо ставитися до шкільного майна.
Таким чином, ми з вами бачимо, що якщо дотримуватися правил поведінки, не принижувати честі та гідності інших, то в стінах діцею ви можете почувати себе захищено та безпечно

 

    
29 січня 2021 .

  «Памятаємо – Крути»

29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров'ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.

Саме тоді на Чернігівщині недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із 300 юнаків: студентів Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназисти Київських гімназій, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили нерівний бій із більшовицькими військами, чисельність яких налічувала близько 5 тисяч.

Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва.

За кілька тижнів після бою під Крутами М. Грушевський писав: “Недаремно пролилася кров тисяч українських інтелігентів та молоді, коли вона принесла духовне визволення від найтяжчого і найшкідливішого московського ярма: добровільно прийнятого духовного закріпачення!”

І хоч подвиг Героїв Крут згодом забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічнений у памяті українців

 Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

   26 січня 2021 р.


                                        Виховна година

Тема. "Шкідливі звички "

Мета: формувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків);

виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я.

Обладнання: чисті аркуші паперу, фломастери, презентація «Шкідливі звички».

Слово класного керівника  та перегляд слайдів «Шкідливі звички»

 Шкідливі звички — ряд звичок, що є шкідливими для організму людини. До таких звичок можна віднести зокрема: зволікання, надмірні витрати коштів (в тому числі ігроманія), надмірне обкусування нігтів (оніхофагія) та надмірне витрачання часу на телевізор чи комп'ютер та інші гаджети. Серед тяжких за наслідками звичок виділяють декілька найбільш шкідливих — це наркоманія, алкоголізм, токсикоманія та тютюнопаління. Кожна з цих звичок спричинює залежність людини від тієї чи іншої речовини, яку вона вживає.

Тютюнопаління

Через вживання нікотину, у людини-курця може виникнути захворювання на рак легенів. Велике навантаження отримує і серце. Вчені підрахували, що курець у 10 разів більше хворіє на рак та на інфаркт міокарда, ніж люди, які не курять.   

1.Як ви вважаєте, зазвичай з якої причини підлітки починають палити?

2.Чи може паління призвести до наркоманії? Поясніть свою думку.

3.Чому палити у підлітковому віці найбільш небезпечно?

4.Чому дівчатам особливо небезпечно палити?

5.Яке майбутнє чекає на суспільство, якщо молоде покоління призвичаїться до цигарок?

Класний керівник

  Алкоголізм

Алкогольні напої шкідливо впливають на мозок і печінку людини. Також від алкоголю страждають ожирінням, захворюваннями серця. Медики в Україні відзначають, що алкоголізм подвоївся в Україні за останні роки і офіційна статистика визначає кількість хворих алкоголізмом — 700 тисяч. Неофіційно від алкоголізму страждає у двічі з половиною більше людей.  

Бесіда

1.Чи можна вважати такі напої, як «Джин-тонік», «Лонгер», «Ром-кола», легкими тонізуючими напоями?

2.Як ви гадаєте, чи можна вважати рекламу слабко-алкогольних напоїв та пива небезпечною для життя суспільства?

3.З якого віку людина може розпочати вживання алкоголю?

Класний керівник

 Наркоманія

Через вживання наркотичних речовин, особливо ін'єкційне введення, людина має ризик захворіти на ВІЛ/СНІД. Це поняття має три складові:

Медична складова включає руйнівний вплив наркотичної речовини на організм людини.

Соціальна складова включає наслідки поведінки наркозалежної людини, небезпечної для її оточення.

Юридична складова — це кримінальна відповідальність за використання, вироблення, зберігання та збут наркотичних речовин, а також залучення до їх вживання.  

Творче завдання «Моя відповідь така»

Класний керівник пропонує написати, як би вони відповіли у подібних ситуаціях:

1. Друг (подруга) похвалився, що спробував викурити цигарку і йому сподобалось. Він пропонує спробувати і вам.

2. Ви потрапили у компанію, де всі курять. «Спробуй, це круто! Ми вже дорослі!» — кажуть вам.

3. До вас у гості прийшли друзі й принесли «Лонгер». «Ось купили дорогою. Буде веселіше розважатись»,— так пояснили вони свій вчинок.

Заключне слово

      Багато підлітків починають курити, вживати алкогольні напої саме тому, що із цигаркою або чаркою в руці видаються собі більш дорослими, стильними. Але чи замислювались ви, чому так багато дорослих людей роками борються із залежністю від алкоголю, тютюну і (тим паче наркотиків? Тому, що ці згубні звички із задоволення перетворюються на страшні хвороби. То що ви оберете: здорове яскраве життя чи щоденну тяжку боротьбу за виживання? Яким ви бачите своє майбутнє? Добре подумайте над цим, беручи до рук цигарку чи пляшку пива.

21 січня 2021 р.

Вшануймо пам'ять захисників Донецького аеропорту.

  У 20 числах січня 2015 року наша армія втратила останній осередок України на мапі вже окупованого Донецька. У боротьбі за Донецький аеропорт загинули понад сотня військових та добровольців. 

  242 чи 244 дні оборони? У шосту річницю трагічних подій у Донецькому аеропорту бійці, які пройшли те пекло, наголошують: оборона тривала на два дні більше. Про вшанування пам'яті загиблих "кіборгів" і про оновлені дані щодо захисту тієї цитаделі – дивіться у відео. 



 Голодомор 1932 - 1933 рр. - геноцид українського народу.

Голодомор — це геноцид української нації, вчинений в 1932–1933 роках. Він був скоєний керівництвом Радянського Союзу, щоб упокорити українців, остаточно ліквідувати український спротив режиму та спроби побудови самостійної, незалежної від Москви Української Держави. У 2006 році Законом України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні» Голодомор визнано геноцидом українського народу. У 2010 році постановою Апеляційного суду міста Києва доведено геноцидний характер Голодомору, намір Сталіна, Молотова, Кагановича, Постишева, Чубаря, Хатаєвича, Косіора знищити частину української нації. У 1932–1933 роках було вбито понад 7 мільйонів осіб на території УСРР та 3 мільйони українців поза її межами, в регіонах, які історично були заселені українцями: Кубань, Північний Кавказ, Нижнє Поволжя та в Казахстані.



                                                                   19 січня 2021 р.

 
 Основні правила поведінки при експлуатації побутових електроприладів

  У побутових умовах переважна кількість електрообладнання є переносним, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції.

  При пошкодженні електромережі, або коли обірвався чи оголився електричний провід, зламався електровимикач або розетка, - не торкайтеся оголених місць. Торкання оголених місць може призвести до травми.

   Використання електричних приладів не за призначенням, або невміле користування ними, може призвести до пожежі.

   Електронагрівальні прилади, такі, як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші потрібно «включати» в електромережу справними.

   Не залишайте без догляду і не забувайте своєчасно вимикати електроприлади, щоб не допустити пожежі.

   Якщо ви дивитесь телевізор, а екран потух або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.

   Якщо щось потрапило до працюючого телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, треба в першу чергу їх вимкнути, і тільки потім діставати сторонній предмет. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.

   Правила експлуатації побутових електричних і нагрівальних приладів.

При користуванні електричними приладами не можна:

♦        залишати без нагляду увiмкненi прилади;

♦        ставити під розеткою електронагрiвальнi прилади, бо контакти розетки можуть перегрітися;

♦        вмикати у розетку декілька приладів одночасно;

♦        торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки;

♦        вмикати несправні електричні праски, самовари тощо;

♦        стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайнятися або вибухнути, телевізор необхідно негайно вимкнути;

♦        використовувати електричні прилади не за призначенням та не ознайомившись попередньо з інструкцією.

Під час  користування нагрiвалъними приладами не можна:

♦        вмикати їх через трійник та розміщати під розетками;

♦        накривати, адже прилад перегрівається;

♦        використовувати у тривалому режимі.

Правила поведінки при виявленні обірваного електричного проводу. Небезпечно наближатися до обірваного електричного проводу. Якщо провід не покрито ізоляцією, то він становить загрозу для життя людини. Доторкнувшись до нього, можна отримати ураження внутрішніх органів. Відкинути провід можна лише за допомогою сухої деревини чи гуми. 

Якщо ви побачили обірваний електричний провід, не торкайтеся його та не намагайтеся прибрати. Негайно повідомте дорослим про місцезнаходження обриву.                                               

15 січня 2021 р. 

 «Соборна мати Україна – одна на всіх, як оберіг»

День Соборності займає особливе місце в історії становлення України, оскільки саме 22 січня 1919 року у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори. На них був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки в єдину державу, з єдиним державним гербом  – тризубом.

                                                                                

                                                                            12 січня 2021 р.



  Перегляньте відео та ознайомтесь з правилами поведінки під час ожеледиці.


                                                       24 грудня 2020 р.

 Перегляньте відео та ознайомтесь з правилами поведінки під час зимових свят.



                                                   14 грудня 2020 р. 

 14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Відповідно до  Указу Президента, починаючи з 2006 року, цього грудневого дня українці вшановують тих, хто ціною героїчних зусиль, а подекуди і власного життя, зумів зупинити ядерного монстра. Обрана вона була не випадково, адже саме цього дня, 32 року тому, відбулася здача в експлуатацію об’єкту «Укриття» – саркофагу, котрий забезпечив зберігання радіоактивних відходів на аварійному четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Зруйнований реактор перестав бути джерелом радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Таким чином, цього дня було поставлено умовну крапку в боротьбі з чорнобильським лихом. 

Ознайомтесь з презентацією



17 коментарів:

 Вітаю Вас у своєму блозі. На період карантину наші уроки ми переносимо сюди. Перейдіть на сторінку з номером вашої групи і за датою знайдіт...

Підготовка до ЗНО